Otyłość = Choroby

Potrzeba posiadania szczupłego ciała (a nie nadmiernie wychudzonego) nie jest podyktowana jedynie wyznacznikami mody. Posiadanie ładnych kształtów ma wpływ również na inne czynniki. Jednym z najważniejszych jest nasze zdrowie. Zachowanie optymalnej masy ciała pozwala nam żyć zdrowo i długo bez zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnych chorób.

Dlaczego warto być szczupłym z punktu widzenia zdrowia? Przede wszystkim z powodu zwiększonej zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Wraz ze wzrostem wagi, zwiększa się bowiem problem z przewlekłymi chorobami. Do najważniejszych, najczęściej występujących należą:

• nadciśnienie tętnicze – lekarze i naukowcy obliczyli, że wzrost masy ciała o 20% powoduje ośmiokrotny wzrost ryzyka występowania nadciśnienia. Zdiagnozowane nadciśnienie wymaga leczenia, na stałe przyjmowania leków oraz kontroli.

• cukrzyca typu II – typ, który stanowi 90% chorób cukrzycowych. Z liczby wszystkich chorujących aż 90% stanowią osoby otyłe. Choroba o dość uciążliwym dla pacjenta przebiegu, wymaga ciągłej kontroli cukrów we krwi oraz przyjmowania insuliny (najczęściej w postaci zastrzyków). Nawet zdawać by się mogło, że niewielki spadek wagi ciała pozwala na ograniczenie ilości przyjmowanych leków.

• podwyższony poziom cholesterolu we krwi – zaburzenie optymalnej proporcji między dobrym cholesterolem oraz złym prowadzić może do bardzo poważnych konsekwencji w tym choroby wieńcowej.

• zwyrodnienie stawów – na skutek obciążenia stawów i kości nadmierną ilością kilogramów podlegają one zmianom. Konsekwencją są poważne zmiany bólowe – kręgosłupa oraz stawów kolanowych.

• większe ryzyko wystąpienia nowotworów – zaobserwowano, że u osób otyłych o wiele częściej pojawiają się choroby nowotworowe. Szczególnie często są to: nowotwory sutka, jelita, prostaty, pęcherzyka żółciowego oraz macicy.

• żylaki – osoby otyłe mają problemy z krążeniem. Obserwuje się gorsze warunki odpływu krwi z kończyn dolnych, czego skutkiem jest nadmierne wypełnienie się ich krwią i powstawanie żylaków

Przedstawiona wyżej lista jasno uzmysławia jak istotne w naszym życiu jest zachowanie szczupłej sylwetki. Nadmierne jedzenie i tycie prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, których lista jest dużo dłuższa niż ta przedstawiona powyżej.